TRIDUUM PASCHALNE

Przeżywamy Wielki Tydzień. Przed nami Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni całego roku liturgicznego. Podczas tych trzech dni, będących jednym świętem, stajemy przed najważniejszymi wydarzeniami naszego odkupienia – tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Oto spełnia się obietnica naszego wyzwolenia. Chrystus daje nam udział w swoim Zmartwychwstaniu. Dlatego niech nic w tych dniach nie będzie ważniejsze niż On, nasz Bóg. Trwajmy z Chrystusem – zapatrzeni, zasłuchani, w uniżeniu, z otwartymi sercami… Gotowi na to, by Jego Pascha stała się naszą paschą, naszym przejściem z ciemności do światła, naszym nowym życiem. Nie oddzielajmy Jego życia od naszego. Bo „On się miłością przybił do naszego życia”. Czy  przyjmuję tę miłość, czy przyjmuję Jego ofiarę? Odnajdźmy siebie z Nim w Wieczerniku, w samotności i bólu ogrodu Getsemani, pod Jego Krzyżem … Ale również razem z Nim – w prawdziwej radości Zmartwychwstania.

Wielki Czwartek – obchodzimy pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.
O godz. 10.00 w katedrze sprawowana będzie Msza św. Krzyżma, podczas której kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o naszych kapłanach.
W naszym kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30, a po niej czuwanie przy Jezusie Eucharystycznym w Ciemnicy aż do godz. 23.00.

Wielki Piątek jest upamiętnieniem męki, ukrzyżowania i śmierci naszego Zbawiciela.  W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
Od godz. 9.00  Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
O godz. 15.00 Droga Krzyżowa i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, którym rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia.
O godz. 18.30 Liturgia Męki Pańskiej, a następnie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Adoracja do godz. 23.00.

Wielka Sobota naznaczona jest wielkim milczeniem. To dzień skupienia, adoracji, tęsknoty, oczekiwania…
Od godz. 9.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele co pół godziny – od 10.30 do 15.30.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
O godz. 20.00  Liturgia Wigilii Paschalnej, a po niej uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Prosimy zabrać ze sobą świece.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – dzień wielkiej radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.
Msza św. Rezurekcyjna o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 7.00, pozostałe Msze św. wg stałego porządku: 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Do Niedzieli Miłosierdzia (7 kwietnia) codziennie o godz. 15.00 odprawiana będzie Nowenna do Bożego Miłosierdzia.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.