TRIDUUM PASCHALNE

„Oto wszystko czynię nowe” Ap 21,5
Przeżywamy Wielki Tydzień. Przed nami Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni całego roku liturgicznego. Podczas tych trzech dni, będących jednym świętem, stajemy przed najważniejszymi wydarzeniami naszego odkupienia – tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Oto spełnia się obietnica naszego wyzwolenia. Chrystus daje nam udział w swoim Zmartwychwstaniu. Dlatego niech nic w tych dniach nie będzie ważniejsze niż On, nasz Bóg. Trwajmy z Chrystusem – zapatrzeni, zasłuchani, w uniżeniu, z otwartymi sercami… Gotowi na to, by Jego Pascha stała się naszą paschą, naszym przejściem z ciemności do światła, naszym nowym życiem. Nie oddzielajmy Jego życia od naszego. Bo „On się miłością przybił do naszego życia”. Czy  przyjmuję tę miłość, czy przyjmuję Jego ofiarę? Odnajdźmy siebie z Nim w Wieczerniku, w samotności i bólu ogrodu Getsemani, pod Jego Krzyżem … Ale również razem z Nim – w prawdziwej radości Zmartwychwstania.

 

Wielki Czwartek – obchodzimy pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.
O godz. 10.00 w katedrze sprawowana będzie Msza św. Krzyżma, podczas której kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o naszych kapłanach.
W naszym kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30, a po niej czuwanie przy Jezusie Eucharystycznym w Ciemnicy aż do godz. 23.00.

Wielki Piątek jest upamiętnieniem męki, ukrzyżowania i śmierci naszego Zbawiciela.  W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
Od godz. 9.00  Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
O godz. 15.00 Droga Krzyżowa i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, którym rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia.
O godz. 18.30 Liturgia Męki Pańskiej, a następnie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Adoracja do godz. 23.00.

Wielka Sobota naznaczona jest wielkim milczeniem. To dzień skupienia, adoracji, tęsknoty, oczekiwania…
Od godz. 9.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele co pół godziny, od 10.30 do 15.30.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
O godz. 20.00  Liturgia Wigilii Paschalnej, a po niej uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Prosimy zabrać ze sobą świece.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – dzień wielkiej radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.
Msza św. Rezurekcyjna o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 7.00, pozostałe Msze św. wg stałego porządku: 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Do Niedzieli Miłosierdzia (16 kwietnia) codziennie o godz. 15.00 odprawiana będzie Nowenna do Bożego Miłosierdzia.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.