ZMARŁ KS. KAN. JAN STRĘCIWILK

W niedzielę 26 stycznia zmarł ks. kan. Jan Stręciwilk, który przez ostatnie lata mieszkając w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, służył duszpasterską pomocą w naszej parafii.
Wszyscy pamiętamy jego dobroć, uśmiech, oddanie Bogu i ludziom, pomimo trudów związanych z chorobą.
Polecajmy Dobremu Bogu duszę naszego drogiego ks. Jana. †

Śp. ks. kan. Jan Stręciwilk przez wiele lat był proboszczem parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.
Urodził się 19 lutego 1937 roku w Ratwicy (dziś powiat Biłgoraj, woj. lubelskie). W czasie II wojny światowej wraz z rodziną był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Po wyzwoleniu rodzina osiadła w Świątkowie w powiecie żnińskim.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1961 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Posługę kapłańską rozpoczął jako wikariusz w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Następnie posługiwał jako wikariusz w parafiach w: Witkowie, Jarocinie, Kruszwicy (w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła), Bydgoszczy (ówczesna fara – dziś katedra), Wyrzysku, Białośliwiu oraz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie.  W 1979 roku został mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja we Wszemborzu. Pięć lat później, w 1984 roku, kard. Józef Glemp powierzył mu utworzoną dwa lata wcześniej parafię pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Był jej pierwszym proboszczem.

W 1994 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy. W 2012 roku po osiągnięciu wieku emerytalnego – nadal pomagał w duszpasterstwie pełniąc m.in. obowiązki kapelana w Domu Sióstr Elżbietanek w Łopiennie. Ostatnie pięć lat życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, służąc jednocześnie duszpasterską pomocą  w naszej parafii.


Msza św. za duszę śp. ks. kan. Jana Stręciwilka sprawowana będzie w środę 29 stycznia o godzinie 7.30 w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.


Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy odbędzie się również w środę 29 stycznia o godzinie 16.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 30 stycznia o godzinie 11.00 w parafii pw. Świętej Trójcy w Świątkowie (dekanat damasławski) pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia.

 

Wykorzystano informacje ze strony:  www.archidiecezja.pl

 

Zdjęcia archiwalne z naszej parafii:

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.