TRIDUUM PASCHALNE

Dziś, w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej weszliśmy w obchody Wielkiego Tygodnia.
Przed nami Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni całego roku liturgicznego, w których uczestniczyć będziemy w wydarzeniach zbawczych, w tajemnicy Paschy Chrystusa. Pascha oznacza przejście – z ciemności do światła, ze śmierci do życia.

Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje również liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej w sobotę po zachodzie słońca.
Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której będziemy przeżywać najgłębszą tajemnicę naszej wiary. Spełnia się obietnica naszego wyzwolenia. Chrystus daje nam udział w swoim Zmartwychwstaniu.

Trzeba nam  głęboko wejść w misterium tych dni, zanurzyć się w męce Chrystusa, zjednoczyć się z Nim, spotkać twarzą w twarz… Miejsce spotkania – to nasze życie, w którym On jest obecny, to nasze krzyże…, to też groby naszych grzechów, z których pomaga nam powstać.  Czy jestem gotowy na przyjęcie Jego ofiary?
Nie bądźmy tylko biernymi obserwatorami… Przecież Chrystus umiera za nas…  

 „Co jeszcze mam uczynić byś uwierzył?” – te słowa towarzyszyły nam przez cały Wielki Post… Usłyszmy je raz jeszcze w sobie z wysokości Chrystusowego Krzyża.

Trwajmy z Chrystusem Cierpiącym, Ukrzyżowanym.
Obejmijmy Krzyż, wtulmy się w obolałego Jezusa, by przyjąć tę niezwykłą Miłość do swojego serca…
Byśmy w Wigilię Paschalną całym sobą prosili Chrystusa: „Zmartwychwstań we mnie”!

 

Wielki Czwartek – obchodzimy pamiątkę Wieczerzy Pańskiej, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.
O godz. 10.00 w katedrze sprawowana będzie Msza św. Krzyżma, podczas której kapłani zgromadzeni z biskupem odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o naszych kapłanach.
W naszym kościele Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.30, a po niej czuwanie przy Jezusie Eucharystycznym w Ciemnicy aż do godz. 23.00.

Wielki Piątek jest upamiętnieniem męki, ukrzyżowania i śmierci naszego Zbawiciela.  W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.
Od godz. 9.00  Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
O godz. 15.00 Droga Krzyżowa i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, którym rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia.
O godz. 18.30 Liturgia Męki Pańskiej, a następnie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Adoracja do godz. 23.00.

Wielka Sobota naznaczona jest wielkim milczeniem. To dzień skupienia, adoracji, tęsknoty, oczekiwania…
Od godz. 9.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele co pół godziny, od 10.30 do 15.30.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
O godz. 20.00  Liturgia Wigilii Paschalnej, a po niej uroczysta Procesja Rezurekcyjna wokół kościoła. Prosimy zabrać ze sobą świece.
 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – dzień wielkiej radości ze Zmartwychwstania Chrystusa.
Msza św. Rezurekcyjna o godz. 6.00. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 7.00, pozostałe Msze św. wg stałego porządku: 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00.
O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

Do Niedzieli Miłosierdzia (8 kwietnia) codziennie o godz. 15.00 odprawiana będzie Nowenna do Bożego Miłosierdzia.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.