ŚRODA POPIELCOWA

14 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Msze św. w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 16.00 i 18.30. W tym dniu w czasie liturgii –  z pokorą, na znak pokuty – pochylimy nasze głowy, a kapłan posypie je popiołem. Usłyszymy przy tym słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Dlaczego? By przypomnieć nam o kruchości naszego życia i konieczności wejścia na drogę nawrócenia.


Pan Bóg chce, abyśmy u progu Wielkiego Postu swoje nawrócenie rozpoczęli od uświadomienia sobie właśnie tej prawdy. Ale też na niej nie możemy poprzestać…, tak jak nie możemy poprzestać na posypaniu głowy popiołem.
Bo prawdą jest również to, że tę garść prochu, którą jesteśmy, Bóg bardzo umiłował. On chce dla nas życia wiecznego. Dlatego dziś każdego z nas wzywa – nawróć się!… uwierz całym sercem w Ewangelię!
Nie zmarnujmy żadnego dnia Wielkiego Postu, zaczynając od dziś – by czynić nasze serca wrażliwymi na Jego głos i zdolnymi do odrzucenia zła z naszego życia. By o naszym nawróceniu świadczyło nasze życie.

Pamiętajmy, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie posiłków do trzech w ciągu dnia (w tym jeden do syta).

Admin

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.