WIELKI CZWARTEK

„To jest Ciało moje za was wydane(…). Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. 
Czyńcie to na moją pamiątkę.”
(por. 1 Kor 11,23–26)
Słowa te podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przemawiają wyjątkowo mocno…
Oto Wielki Czwartek – w przeddzień swojej męki i śmierci Chrystus gromadzi się ze swoimi uczniami w Wieczerniku.

Odmawiając błogosławieństwo nad chlebem i winem, uprzedza On ofiarę krzyżową i ujawnia pragnienie, by Jego obecność pośród uczniów trwała: pod postaciami chleba i wina staje się obecny w sposób rzeczywisty w swoim ofiarowanym Ciele i przelanej Krwi. Podczas Ostatniej Wieczerzy apostołowie zostają ustanowieni szafarzami tego sakramentu zbawienia; Jezus umywa im nogi (por. J 13, 1-25), zachęcając, by się wzajemnie miłowali, tak jak On ich umiłował, oddając za nich życie.”   Benedykt XVI,  20 kwietnia 2011.

Na tę ucztę do Wieczernika Chrystus zaprosił dziś również nas. «Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał»– mówi Pan (Łk 22, 15).
O godz. 18.30 zebraliśmy się w naszym kościele z naszymi kapłanami na uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.   To szczególny dzień dla wspólnoty parafialnej. Podczas tej Najświętszej Ofiary wspominaliśmy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa, a także nowe przykazanie miłości.
Wiemy, że ta miłość, do której zostaliśmy dzisiaj wezwani może dojrzewać w nas do swej pełni właśnie dzięki Eucharystii…
Stąd tak wielka nasza wdzięczność Bogu za dar Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas Mszy św. dziękowaliśmy naszym Kapłanom za ich posługę pośród nas i dla nas, za wszystko co czynią, by zbliżać nas do Boga, byśmy mogli doświadczyć, że On jest żywy, obecny pośród nas.

Pamiętajmy o naszych Kapłanach również w swoich modlitwach. Oni dzisiaj, zebrani w katedrze z innymi Kapłanami i Arcybiskupem Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski podczas  Mszy. Św. Krzyżma odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, wyrażając pragnienie niesienia nam wszystkim Chrystusa.

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele zakończyła się przeniesieniem Ciała Chrystusa do tzw. Ciemnicy. Tam czuwaliśmy z Jezusem aż do godziny 23.00, by odczuwać z Nim Jego samotność, Jego trwogę i cierpienie w ogrodzie Getsemani. By spojrzeć na siebie – bojących się przyjąć Bożą wolę w swoim życiu, ospałych. By przyznać się do naszych zdrad, by wreszcie wyrazić naszą wdzięczność i miłość.

W Wielki Piątek Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od godz. 9.00 aż do godz. 18.30 – do czasu rozpoczęcia  Liturgii Wielkopiątkowej.

W Wielki Piątek również o godz. 15.00 Droga Krzyżowa i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, którym rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia. O godz. 18.30 – Liturgia Męki Pańskiej, a po niej przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i Adoracja do godz. 23.00.

  Admin  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiecej zdjęć…

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.